Örgülü EkmekçiklerÖzellikle çay yanında ve kahvaltıda nefis giden yumuşacık Örgülü ekmekçiklerin tarifi, "The Cook's Encyclopedia of Bread" isimli kitaptan alınmıştır.


Tariften 5 adet Örgülü Ekmekçik çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Örgülü Ekmekçikler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


4  Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Sinangil Un).

1 Ölçü Kabı Tam Yağlı Pastörize Süt.

1/4 Ölçü Kabı Tereyağ.

1 Adet Yumurta (İri Boy).

1/2  Küçük Kaşık Şeker.

6  Büyük Kaşık Tereyağ.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Üzerine sürmek için:

1 Adet yumurta sarısı.

1 Büyük Kaşık Su.

Susam, Haşhaş.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, şeker, tuz, İnstant maya mikser kabına konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır ve havalandırılmış olur. Mikserde karıştırılırken yumurta, tereyağ ve süt ilave edilir. Hamur, 12 dk boyunca mikserde yoğrulur. Sonuçta hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle süt, tereyağ, yumurta, şeker, tuz, üzerine un, en üstüne de İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortam durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon mat üzerine alınmış olan hamur 1-2 dk daha yoğrularak havası kaçırılır ve topan hale getirilerek 5 dk dinlendirilir.  


Hamur, tartı kullanılarak 15 eşit parçaya bölünür ve örgü şekli verilmeye başlanır. Bunun için önce 3 adet hamur parçası 20-25 cmlik silindirler haline getirilir ve birer uçları birleştirilir. Birleştirilen kısımdan itibaren gevşek bir saç örgüsü yapılır ve sonuçta boşta kalan uçlar birleştirilir. Örülen hamur, pişirme kağıdı üzerine dizilir.


25 cmlik hamur silindirler.Hamurların bir tarafı saç örgü için birleştirilir.Gevşek saç örgü yapılmakta.Saç örgünün yakından görünüşü.Saç örgü bitirilmiş durumda.


Üstlerine dikkatlice pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar iki kat olması beklenir. İki katına ulaşmış olan hamurların üzerine silikon fırça yardımıyla çırpılmış yumurta sarısı ve su sürülür. Üzerlerine de susam ve haşhaş serpiştirilir.


Örgülü ekmekçikler ikinci kabarmaya hazır.İkinci kabarmasını tamamlamış hamurlara yumurta sarısı ve su karışımı sürülmüş durumda.Haşhaş ve susam serpilmiş, fırına vermeye hazır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılır.Ekmekçikler fırına verilmeye hazır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 8 dk, 200 santigrat derecede 15-20 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmekçiklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmekçiklerin altına bakılarak kontrol edilir. Yeterince pişince hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel Görünüş.Genel Görünüş.Genel Görünüş.Detay.Afiyet Olsun.