( Lussekatter - Swedish Saffron buns )

Malzeme:


300 ml Süt

1     gr safran

50   gr yas maya

150 gr seker

125 gr tereyag veya margarin

700 gr Genel Amacli Un

1    Adet Yumurta

Tuz

2 corba kasigi kadar Cekirdeksiz Kuru UzumHazırlama:


Oda sıcaklığında yumuşamaya bıraktığımız tereyağ süt ve safranı bir kaba koyup tamamen erimeleri ve homojen bir sıvı haline gelmeleri için kısık ateş üzerinde kısa süre tahta kaşıkla karıştırarak pişiriyor ve oda sıcaklığına gelene kadar dinlenmeye bırakıyoruz.


Başka bir kaba yumurta ve kuru üzüm haricindeki tüm malzemeyi koyuyor ve bir önceki hazırladığımız sıvıyı ekleyip homojen bir hamur olana kadar yoğruyoruz.  Hamuru yağlanmış temiz bir kaba alıp oda sıcaklığında üzeri strech ile kapalı olarak bir saat mayalanmaya bırakıyoruz.


Mayalanmış hamurumuzu yaklaşık 80 gr parçalara bölüyoruz. Her bir parçayı parmak kalınlığında uzun rulolar yapıp  iki  tarafından içe doğru sarıyoruz. Tepsiye dizip sarılmış olan bölümün orta kısmına bir veya iki tane kuru üzüm koyuyor, nemli bir  bez ile örtülü  şekilde 45 dakika daha mayalandırıyoruz. Çırpılmış yumurtaya bir tutam tuzumuzu ekleyip hamurlarımızın üstüne fırça yardımı ile sürüp  180-200C° de 10-15 dk pişiriyoruz.İnanca göre İsveç'te yılın en uzun gecesi 13 Aralık'tır. Günde birkaç saat güneş ışığının göründüğü soğuk kış geceleri yaşayan İsveç'te,

13 Aralık günü mumlar yakılarak Lucia Adlı azize anılır.


Geleneğe göre evin en büyük kızı 13 Aralık günü Azize Lucia olur beyaz kıyafet giyer ,

beline kırmızı kuşak takar başına da üzer,nde mumların olduğu bir taç geçirir.


Tüm aileye bugüne özel olarak yapılan "lussekatter" adı verilen ekmeği o servis eder.  

Lussekatter safranlı bir tür ekmektir. Genelde S şeklinde hazırlandığı gibi yuvarlak yada 8 şeklinde de yapılabilir.